Saturejka horská má tmavozelené špicaté listy a na dotyk je tvrdšia ako saturejka záhradná. Je to vytrvalá drevina, ktorá môže dorásť až do 60 cm výšky. Má malé biele kvety, podobné ako levanduľa.
Pestovanie a starostlivosť
- Typ rastliny: Trvalka
- Latinský názov: Satureja montana
- Výška zrelých rastlín: 15 – 30 cm vysoké a 20 – 30 cm široké
- Požiadavka na svetlo: Celý deň
- Doba kvitnutia: júl až september
- Typ pôdy: Suchá, dobre odvodnená
- Hodnota PH: 6,7
- Škodcovia a choroby: Žiadne
Všeobecné informácie
Saturejka horská môže dorásť až do 60 cm výšky. Často sa používa na ochutenie likérov. Ale jej chuť nie je taká sladká ako má saturejka záhradná. Semená saturejky zasaďte na jar do suchej, dobre odvodnenej pôdy. Má rada plné slnko a priemernú pôdu. Horská saturejka rastie pomalšie ako saturejka záhradná a vyžaduje menej vody. Skrz vysokú vlhkosť pôdy môže v zime zamrznúť. Dá sa aj tvarovať. Pred kvitnutím ju zrežte na použitie v kuchyni alebo na lekárske účely, zviažte ju a zaveste hore nohami na dobre vetrané miesto.
Rozmnožovanie
Môže sa množiť semenami alebo odrezkami. Semená zasaďte na jar hlboko do 3 mm hĺbky do suchej, dobre odvodnenej pôdy. Napríklad fazuľa rastie lepšie, keď je blízko vysadená saturejka.
Starostlivosť
Keď sa pôda zohreje vysaďte rastliny na 20 – 30 cm od seba. Koncom jari sa dajú rozmnožovať odrezkami. Odrežte nové výhony a zasaďte ich do črepníka s mokrým pieskom. Keď sa zakorenili, zasaďte ich do záhrady.
Použitie:
Používa sa pre jej vôňu, chuť a liečivý účinok. Sušené listy sa môžu používať na výrobu voňavých poutpurri. Saturejka horská má silnejšiu chuť ako záhradná. Čerstvé alebo sušené listy sa používajú na ochutenie bylinného masla, fazuľových jedál, krémových polievok a čajov. Môže sa pestovať aj v nádobách a má veľa liečivých účinkov.