Zaujímavé!

Chcel by som sa s Vami podeliť o jeden dobrý, zdraviu prospešný recept z vavrínu pravého – bobkového listu (Laurus nobilis) z knižky p. Józsefa Kovácsa, ľudového liečiteľa:

,,Čistenie kľbov môžte prevádzať najjednoduchšie s vavrínovým čajom. 5g listov z vavrínu varte 5 – 8 minút v 3dl vody pod pokrývkou v dobrej (nepoškodenej) smaltovanej nádobe. Necháme to stáť 6 hodín, a potom počas 12 hodín pite za dúšok (nie viac!). Je najlepšie, keď čaj pripravíme večer, a na druhý deň ju pijeme. Toto ešte 2 krát po sebe idúcich dňoch opakujeme, a mesačne ešte 3 krát. Spolu teda za rok 12 krát.

Čaj z vavrínu a listy

Keď je pre Vás 3 za sebou idúce dni namáhajúce, tak to môžte aplikovať 1 deň počas troch po sebe idúcich týždňoch, napr. v sobotu.“

Zo záhradníckeho hľadiska je vavrín pravý (Laurus nobilis) veľmi cenený, pretože sa hodí ako pekný,zelený solitér, ale je ideálny ako aromatický, voňavý živý plot. Na pôdu nie je náročný, dá sa sadiť na pražiace slnko.

Vavrín pravý

V ideálnych podmienkach má aj 10 cm dlhé listy. Je ešte zaujímavé, že na kuchynské účeli si vyberte radšej staršie listy, pretože sú aromatickejšie. Oplatí sa ju sadiť. U nás ju dostanete celý rok spolu s ostanými nami pestovanými bylinkami. Už ju môžte sadiť od marca: https://koreninovazahrada.sk/product_info.php/vavrin-pravy-bobkovy-list-laurus-nobilis-p-358

Ako pestovať zakrpatené ovocné stromy?

Zakrpatené ovocné stromčeky nie sú len stromy štepené na slabo rastúce podpníky, ale stromčeky s prirodzene nízkym vzrastom a pomalým rastom. Dorastajú do výšky 1,5 – 2 m.

Sú jednou z najvhodnejších foriem pre malé záhrady a na pestovanie v znádobách. Veľkosť nádob by mal byť pri jadrovinách (jabloň, hruška) min. 25 – 35 cm v priemere, pri kôstkovinách (čerešne, marhule a pod.) 45 – 50 cm. Veľkosť nádoby čiastočne určuje životnosť stromčeka. Čím väčšia je nádoba, tým väčší priestor poskytujeme koreňovému systému a tým väčšia zásobáreň živín a vody.

Substrát

Substrát (pôdu) vyžadujú humózny s dostatkom živín. Ideálna je nádoba so spodnou nádržnou vrstvou, prípadne treba do ťažšieho substrátu primiešať napr. perlit, aby sme preľahčili substrát a zamedzili tak premokreniu. Na dne nádoby by mali byť otvory na odtok prebytočnej vody.

Zálievka

Zálievku stromov v nádobe je potrebné vykonávať pravidelnejšie a častejšie (v porovnaní so stromami vo voľnej pôde), pokiaľ chceme dosiahnúť kvalitnú úrodu. Odporúčame intervaly 2-3 krát týždenne, počas prvej polovice jari, počas horúcich letných mesiacov odporúčame zalievať denne. Faktorom frekvencie zalievania je aj veľkosť nádoby a umiestnenie stromčeka. Všeobecne platí, že čím väčšia je nádoba, tým menej často budete musieť zalievať.

Menšie kontajnery vysychajú rýchlejšie. A rovnako, čím veternejším podmienkam sú vystavené, tým viac vody budú potrebovať. Vietor môže vysúšať nádoby rýchlo, aj keď nie je príliš teplý deň. Tiež závisí aj od zloženia pôdy. Ľahší substrát sa vysušuje rýchlejšie, ťažšia pôda udrží vodu dlhšie. Vždy však treba dbať na primeranosť zálievky a vyhýbať sa extrémom premokrenia a preschnutia substrátu. Pre zabránenie nadmernému vysychaniu, môžete vrch substrátu prikryť mulčovacou kôroudekoračným štrkom, prípadne použiť kokosové vlákno.

Presádzanie

Stromčeky treba presadiť približne každé dva roky, v závislosti od veľkosti nádoby, s tým, že stromčeku doplníme nový, najlepšie kompostový substrát. Tiež je vhodné úprava, prerezanie koreňového systému.

Rez

Po výsadbe jednoročný špičiak skracujeme na cca 40 cm od zeme, aby sa v prvom roku rastu dobre rozkonáril. V druhom roku necháme najmenej tri silné vetvy, ktoré skrátime na cca 20 cm od kmeňa.

Hnojenie

Hnojenie ovocných stromov v nádobách jepotrebné vykonávať častejšie ako pri stromoch rastúcich vo voľnej pôde. V špecializovaných obchodoch je už dostať kúpiť hnojivá, ktoré uvádzajú potrebné dávkovanie. V období kvitnutia a rodivosti môžete každé 2 týždne pridať do zálievky hnojivo na rajčiny.

Zazimovanie rastlín v nádobách

Pokiľ nemáme možnosť zazimovať stromček v nádobe v chladnej a svetlej miestnosti, je niekoľko typov, ako obaliť nádobu. Treba zapojiť fantáziu a aranžérske schopnosti. Dôležité je, aby sme ochránili koreňový systém pred namrznutím a nezabudli na miernu zálievku, aby stromček v zime nevyschol.

Vedeli ste to?

Potočnica lekárska

Potočnica lekárska

Čím viac viac vieme o potočnici lekárskej, tým je pravdepodobnejšie, že tohto chutného člene rodiny horčicovitých zavedieme do jedálnička. Objavme spolu aj žeruchu, a dozvieme sa, že podľa vedcov prečo je taká úžasná táto v živinách bohatá rastlina.

Pokračovať v čítaní „Vedeli ste to?“

Kapucínka väčšia: mala by byť v každej záhrade

Má to viacej príčin, prečo ju volajú aj ,, vysnívaným kvetom záhrad“.

Právom ju volajú ,, vysnívaným kvetom záhrad“, pretože vyžaduje minimálnu starostlivosť, každý rok sa objaví a zo semena sa rýchlo rozmnožuje. Obľubuje radšej nižšiu teplotu a kvitne až do jesene. Má krásne, okrúhle, oranžové alebo červené, žlté, krémové kvety. Aj listy má charakteristické okrúhle. Najlepšie sa cíti v mierne kyslej dobre odvodnenej pôde.

Slúži ako veľmi dobrá ochrana proti chrobákom – najmä je dobré ich zasadiť blízko k paradajkám a k zemiakom. Môžme ju používať ako pascovú plodinu, pretože priťahuje vši. Jej jedlé kvety sú lahodnej, korenistej chuti, ktoré veľmi krásne ukážu pri stolovaní. Veľmi ľahko vylezie na plot tak cca do 120 – 140 cm výšky, ale v prípade, keď nevie sa do čoho chytiť, pobeží aj kvitne na zemi.

Kapucínka sa rýchlo rozširuje na pôde, a takto pomáha potlačiť buriny a zatieniť pôdu. Doporučuje sa sadiť blízko vysokých rastlín, napr. Paradajky, slnečnica, lahôdková kukurica.

Na zber kvietkov kapucínky je najlepšie ranné obdobie. Kvety a listy sa dajú zúžitkovať v šalátoch, v prílohách alebo pri dekorácii jedla. Celú rastlinu môžme zjesť.

Skvelo ju môžte zasadiť do črepníkov, závesných košíkov na parapety alebo záhrady.

Namiesto antibiotík kapucínka

Kaucínka tak ako je nenáročná, obsahuje tak veľa účinných látok. Jej liečivé účinky môžme pocítiť najmä v surovej forme. V kvetinke nájdeme horčičný olej, esenciálny olej, draslík a vitamín C. V surovom stave sa oplatí konzumovať aj preto, pretože je dobrým zdrojom C vitamínu a železa, teda pri anémii môže byť dobrým pomocníkom.

Kvety používame ako dezinfekčný prostriedok aj ako antibiotikum. Je schopná bojovať voči viac ako 40 bakteriálnym kmeňom. V semienku kapucínky sa napríklad nachádza také antibiotikum, ktorý tak znehodnotí baktérie, ktoré napadnú dýchacie cesty, že nezničia črevnú flóru.

Je veľmi účinná ju používať pri začiatočnej fáze bakteriálnej infekcii.Veľmi dobre lieči aj zápaly niektorých orgánov – obličky, ženské pohlavné orgány, prostatu, močový mechúr. Ale nielen voči baktériám, ale voči hubám a vírusom už dokázala svoje liečivé účinky. Často ju používajú v čajových zmesiach, pretože výborne znižuje zápaly.

Rastlinu so žltými a červenými kvetmi môžme používať aj na prevenciu bakteriálnej infekcie, môžme ju používať aj namiesto antibiotík alebo spolu s antibiotikami zosilňuje a zrýchli jej účinky.

Pre ľudský organizmus neznamená žiadne ohrozenie, môžme ju spotrebovať aj dlhší čas. Nesmieme sa báť od predávkovania. Môžu ju brať aj tehotné ženy a mladé mamičky, ale pri žalúdočných a črevných vredoch, pri obličkových ochoreniach a pri malých deťoch sa nedoporučuje jej používanie.

Esenciálny olej kapucínky je veľmi účinný pri vlasových lupinách, na zápaly a hojenie rán. Popri tom zvyšuje odolnoť organizmu, a môže byť aj súčasťou diéty, pretože pôsobí aj ako mierne preháňadlo.