V dnešnej dobe prežívajú bylinky svoju renesanciu. Ľudia si na ich domáce využívanie vytvárajú v mestách, na dedinách či pri cestách malé záhradky. Niektorí sa snažia dopestovať tieto rastliny na parapete či na balkóne. Večná pravda: nie každá liečivá rastlina je aj koreninová, ale každá koreninová rastlina je liečivá!
Divo rastúce bylinky
Veľa druhov bylín môžete zbierať v prírode, napr. medovku lekársku, saturejku, tymián, rôzne mäty, ľubovník bodkovaný atď.
Podmienky zberu
- presná znalosť rastlín
- lokalita výskytu
- znalosť času zberu
Sú to rastliny, ktoré žijú v prírodných podmienkach a živiny čerpajú z humusu vzniknutého rozkladom rastlinných častíc. Väčšinu svetla a vlahy čerpajú z prírody. Na základe toho sú kvalitné, majú dobré hodnoty účinných látok a bohatý obsah aromatických látok. Najčastejšie sa objavujú na krajnici kríčkových lesov,oráčiny, hájov a lesov s opadavými stromami.
Bylinky na balkóne
Do niekoľkých črepníkov zasadíme obľúbené koreninové rastliny a umiestnime ich na balkón. Rastliny žijú v podmienkach blízkym tých, ktoré sú v prírode.
Väčšina byliniek – bazalka, tymian, petržlen vňaťový, koriander, kôpor, pažítka, majorán, saturejka – sa výborne cítia na parapete a zabezpečujú čerstvé bylinky na celý rok.
Koreninové a liečivé rastliny v záhrade
Kto má to šťastie a môže si vytvoriť záhradu, ten si môže dopestovať oveľa viac rastlín, ale môže premýšľať i o pestovaní liečivých rastlín. Vzhľadom na to, koľko je typov záhrad, a tým aj typov pôdy, jeden návod na vytvorenie takejto záhradky neexistuje.

Keď máme záhradu, v niektorej jej časti si môžeme vytvoriť malú koreninovú záhradu. Na pestovanie v záhrade sú najvhodnejšie bylinky s liečivými účinkami, ktoré môžeme zároveň využiť ako koreniny do kuchyne. Výber byliniek prispôsobujeme pôdnym a klimatickým podmienkam záhrady, orientácii záhradného pozemku na svetové strany a tiež mikroklimatickým podmienkam (vplyv vetra a pod.).
Hoci je väčšina byliniek nenáročná na stanovište, na úspešné pestovanie je dôležitý správny výber druhov pre dané podmienky. Pre vysadenie do črepníkov i do záhrady používame predpestované črepníkové rastliny.
Ideálnym spôsobom výsadby byliniek, kde sa darí mnohým rastlinám na malej ploche, je bylinková špirála. Priemer špirály by mal byť 2 až 3 metre. Medzi priestory nasypeme štrk. Pri sadení dávame pozor, aby sme rastliny, ktoré sú vyššie, vysadili do stredu špirály. Vo vrchnej časti sadíme tie, ktoré majú rady slnko, v dolnej časti tie, ktoré majú rady vlhkú pôdu a polotieň.
Koreninové rastliny v skleníku
Na mnohých miestach dostanete na konzum pestované, rýchlené, črepníkové bylinky. Tieto bylinky sú pestované v umelých podmienkach a v lete, aj cez zimu ich kúpite za rovnakú cenu. Tieto rastliny sa pestujú na priamy konzum, na výsadbu sú menej vhodné.