Ak sa dosť oteplí pôda, môžme začať so siatím byliniek v záhrade. Oplatí sa sadiť spolu so zeleninou, pretože pri zbere nájdeme vedľa seba zodpovedajúce páry.
Koncom februára, začiatkom marca môžme začať sejbu tých bylín, ktorí znášajú zimu ako petržlen, trebulka, žerucha a tieto nasleduje v apríli rukola, borák, pažítka. Teplomilné nechajme na stred mája, keď už pominie nebezpečenstvo mrazov. Sem patria majoránka, saturejka, bazalka a kapucínka. Trvalkové odrody môžme sadiť aj do črepníkov.

Nie bezpodmienečne musíme vytvoriť zvlášť záhon z nej, na okraji záhonu ako rastlinu na ohraničenie alebo medzi kvitnúce trvalky alebo do skalky si môžte zasadiť voňavý tymián alebo levanduľu.
Kde máte zasadiť koreninové rastliny?
Väčšina z nich je teplomilná, a preto ich sejeme na slnečné stanovište alebo sadíme trvalky úplne mimo jednoročných rastlín.
Jednoročné rastliny môžme siať respektíve zasadiť medzi riadky zeleniny, pretože priaznivo pôsobia na ich vývoj. Koreninové a liečivé rastliny majú málo škodcov respektíve chorôb, preto nevyžadujú chemickú ochranu. Rasliny obyčajne zrežeme pri kvitntí na čaj alebo korenie. Stonky zviažeme do malých kytičiek a sušíme ich na vetranom, suchom mieste zavesených. Po sušení kvety a listy rozdrvíme zo stoniek a uskaldňujeme na suchom, tmavom mieste.

Zmiešaná zelenina a bylinky
Niekoľko byliniek sa dobre rozvíja v spoločnosti zeleniny, a pedovšetkým disponujú s viacerými prednosťami:
- Niektoré koreniny odpudzujú škodcov
- Pri zbere je pri ruke požadovaná korenina
- Zvýrazní jednohlasnú sejbu
- Je to úsporné riešenie na miesto

Ideálne zeleninovo -bylinkové páry
- Saturejka – Veľmi dobre sa cíti pri fazuli.
- Cesnak – Proti hubovitým chorobám a slimákom pôsobí preventívne. To platí nielen pre medziplodiny ale aj na hnojovicu vyrobenú z nej. Zasaďme ju do spoločnosti jahôd, malín, ovocných stromkov, paradajok, cvikle, mrkvy a uhoriek. Môžeme ju používať aj v kvetinových záhradách, v spoločnosti ruží, tulipánov a lalií.
- Bazalka – Bazalka sa aj v záhrade dobre hodí k paradajkám. V susedstve má priaznivý vplyv na zdravotný stav uhoriek.
- Borák lekársky – Borák so svojimi koreňmi prepletie pôdu, a tým juzlepšuje. Zdrržuje od škodcov kapustoviny, kaleráby a cukiny. Jej krásne modré kvety poslúžia ako pastva pre včely.
- Kôpor – Má vplyv na priaznivý vývoj množstva zelenín. Vynímočne priaznivo pôsobí na mrkvu a uhorky, ale aj na kapustoviny, na cviklu a šalát ale aj na. cibuľku. Niekoľko semien kôpru rozhádzajte medzi nich.
- Kapucínka – Kapucínku sadíme ku koreňom ovocných stromčekov a tým pádom odpudzuje vši. Je účinná pri odpudení húseníc, mravcov a slimákov. Je dobrým susedom zemiakov, paradajok, kríčkovej fazule a ruže.
- Žerucha siata – Žerucha siata a reďkovka sú veľmi dobrými susedmi, svojou arómou vzájomne ovplyvňujú seba.
- Majoranka – Majoránku pridávame aj rastlinným hnojivám. Táto silne aromatická rastlina do určitej miery odpudzuje chrobákov. Aj s cibuľou môžu byť výhodne spolu. Mladú majoránku ohrozujú slimáci!
- Petržlen- Petržlen sadíme každý rok na iné stanovište. Tak ju sejeme aby nebola v blízkosti šalátu. Jej dobrým susedom je reďkovka, paradajka a cibuľa.
- Francúzky estragón – Veľmi dobre sa jej darí v spoločnosti ligurčeka.
- Levanduľa – Zo záhrady odpudzuje mravcov. Je zdaré a ukážkove keďju zasadíme s ružou.
- Ligurček lekársky – Ligurček odpudzuje škodcov, zároveň odháňa susedov výmimkou estragónu. Najlepšie, keď ju zasadíme na samostatné, segregované miesto.
- Medovka lekárska – Medovka neznáša susedstvo monardy a indiánskej žihľavy. Kvitnúca medovka je výbornou pastvou pre včely.
- Mäta – Vyslovene zlým susedom mäty je rumanček lekársky. V susedstve žihľavy dosiahne viacej aromatických olejov. Dobrým susedom je mrkva, šalát a paradajky.