Veľmi zriedkavo spomínané mišpule sú malé stromy s krásnymi kvetinami. Tieto tuhé, proti chorobám odolné rastliny v chuti a v konzistencii podobné jablkovému pyré si odvďačia starostlivosť a ktoré sú konzumovateĺné za surova ako lekvár a dajú sa konzumovať i v inej forme.

Všeobecné znalosti o mišpule
Jednoduchá mišpuľa pochádza z Juhozápadnej Ázie a z Južnej časti Európy, ale jej pestovanie je možné aj v iných klimatických podmienkach. Mišpule môžu byť veĺké, listnaté kríky alebo menšie stromy, spravidla najviac 8 m výškou a 6m priemerom. Má tmavozelené, oválne listy, ktorých dotyk pripomína kožu a ktoré na jeseň priberú žltú alebo červenú farbu.
Majú biele kvety, ktorých priemer je 2 -3 cm. Ovocie mišpule má priemer 2 – 3 cm a zdobia ho krásne hrnčekové listy. Ovocie je bezprostredne pred zrením zlato-žlté a neskoršie hnedé (M. germanica) alebo červené ( M. canescens).
Výber vhodnej odrody mišpule
Mišpule z času môžte dostať s vlastnými koreňmi ale všeobecne ju štepia do polotrpasličieho hlohu alebo potrpasličej a trpasličej dule. Cieĺom týchto je v prvom rade regulovanie rastu stromu, ale môžte vybrať v základe nižšie odrody, ako napr. odrodu Nottingham.
Konáre majú tendenciu klesať k zemi, čo niekedy uĺahčuje zber ovocia. Keby si nechcel také ,,smutné“ rastliny do svojej záhrady, tak si vyber taký strom, ktorému konáre rastú vyššie. Je dôležité podotknúť, že mišpule nepotrebujú priateĺský strom na opeĺovanie.

Odrody mišpule
Large Dutch
Large Dutch (veĺké holandské) prináša ukázlivé ovocie, ktoré majú priemer aj 8 cm a má väčie rozmery ako iné odrody. No žiaĺ, vychádzajúc z rozmerov ovocia počas zrenia praskajú, čo môže viesť k predčasnému hnitiu.
Nottingham
Je ideálna odroda do malých záhrad. Plody má sú tak cca 5 cm, a môžu sa objaviť aj na mladých stromoch.
Iranian
Táto odroda prináša veĺmi kvalitné ovocie, ktoré sa dajú konzumovať aj za surova. Nepraskajú a nehnijú, ako predošlé odrody. V ďaĺšom Vám porozprávam o starostlivosti o mišpuĺu.
Podmienky na sadbu
Mišpule doporučujem sadiť v období od novembra do marca. Stromy sú schopné cez zimu sa zosilniť, ktoré im pomôžu zabrániť vyschnutiu stromov v lete. Keď sa očakáva veĺmi tuhá zima, oplatí sa počkať so sadením do jari.

Postup pri sadení
K výsadbe vykop jamu aspoň 40 x 40 cm. Vykopanú zeminu pomiešaj s kompostom a s hŕstom hnojiva. Zapichni krátky kôl do jamy a postav si do nej stromček, a keď je voĺnokorenný rozlož jej korene, aby sa rozpestrili v jame. Popri tom zahadzuj vykopanú zeminu naspäť do jamy. Priviaž strom ku kolíku a keď sa všetko vráti na pôvodné miesto, polej ju poriadne.
Prerezávanie a tvarovanie mišpuĺe
Vzrastlé stromy by sa nemali rezať, pretože s najväčšou pravdepodobnosťou pokazíte ich tvar. Zo stromu musíte odstrániť iba slabé, odumreté alebo krížiace konáre, čo by ste mali urobiť v marci. Ak chcete voĺnú stonku, môžete odrezať spodné konáre mladších stromov, inak môžete v období od októbra do marca odstrihnúť všetky bočné výhonky na 2 – 3 listy. Keď strom dosiahne požadovanú výšku, odštipnite vrchný výhonok, aby ste podporili bočný rast – tie vytvoria hlavné vetvy.
Škodcovia a choroby mišpuĺe
Mišpule sú v tomto ohĺade jednoduché prípady, ale môžu ich ohroziť škvrny na listoch hlohu, ktoré sa môžu na listoch objaviť ako čierne, 1-2 milimetrové škvrny.