Superovocie – má hodnotu zlata

Orechy už bez postreku nerodia. Zrazu ale tu je nová alternatíva, pekánový orech, ktorá nemá žiadnych škodcov. V domácich podmienkach vynikajúco prežije, ale jej ovocie je ešte chutnejšie ako orech. Pekánový orech, ktorý dostanete v obchode ale za veĺmi vysoké ceny – 20-40€. O jednu príčinu viac, aby ste zasadili vlastný strom.

Pred pár desiatimi rokmi, sme ešte verili, že orechu nič nemôže ublížiť.V súčasnosti je jedným z najzraniteľnejších ovocných stromov. Devastácia spôsobená západnou plesňou orechov v maloobchodných záhradách aj v orechových sadoch takmer znemožnila pestovanie zdravých orechov bez chemickej ochrany.

Keďže však úhyn domácich orechov stúpa, nastupuje jeho americký príbuzný, pekan, ktorého plody sú úžasne chutné a strom nepoškodzuje ani muška orechová! Jeho ochrana rastlín je tiež jednoduchá, nemá žiadne známe škodcov ani patogény, aspoň zatiaľ nie.

Výsadba pekanových orechov namiesto tradičných vlašských môže byť naozaj dobrý nápad, pretože sú nielen odolnejšie voči tomuto škodcovi, ale mnohí ľudia ich považujú za ešte chutnejšie. Je však dôležité si uvedomiť, že nie sú samoopelivé, takže na správne oplodnenie by sa mali vysadiť aspoň dve rôzne odrody. Jej výhodou je aj to, že je dobre prispôsobená maďarskému podnebiu a preukázateľne dobre znáša zimné mrazy. Na rýchly rast však potrebuje dostatok vody a živín.

Čo potrebujete vedieť o pekánových orechoch?


Už tisíce rokov sú obľúbenou pochúťkou severoamerických Indiánov. Tento druh pochádza z oblasti od Mexického zálivu až po južnú Kanadu, preto je pochopiteľné, že sa prispôsobil rôznym podmienkam a vzniklo mnoho rôznych odrôd. Pekan je príbuzný nášmu vlašskému orechu. Má rovnaké vlastnosti a správanie ako náš orech.

ripe pecans nut on the tree

Listnatý strom s výškou do 30 metrov. Rast stĺpovitý, ale rozširujúci sa. Kvety sú rôzneho pohlavia a nachádzajú sa na tom istom strome. Oba typy kvetov sa otvárajú v rôznom čase a plody oplodnených kvetov sa rodia v strapcoch. Jeden trs môže obsahovať 3 až 11 plodov, ktoré sú 2 až 3 cm široké a 4 až 6 cm dlhé. Oplodie je hrubé asi 3 milimetre a počas dozrievania praská. Pod šupkou sa nachádzajú črevá v kamennej škrupine a používajú sa. Jeho starostlivosť je jednoduchá a nevyžaduje si veľké orezávanie. Potrebný je najmä výber a zriedenie výhonkov.

Má vysoký obsah živín a bohatý obsah čriev. Farba je červenohnedá. Má príjemnú chuť, bohatú na olej, a preto sa stáva čoraz obľúbenejšou. Najčastejšie sa používa v spracovateľskom priemysle na výrobu oleja, ale je obľúbená aj v cukrárenskom priemysle. Používa sa aj do chleba, pečiva a dezertov.

Slovensko má preň vhodné podnebie a dobre znáša silné mrazy.

Kedy je ideálne sadiť?

Optimálny čas na výsadbu orechov na Sloivensku je zvyčajne v jarných mesiacoch, keď je pôda dostatočne teplá na to, aby korene mohli správne rásť a vyvíjať sa. Je dôležité poskytnúť stromom dostatok času na posilnenie pred zimou, takže výsadba na jar môže byť prospešná. Sadenice z výsevu začínajú rodiť v 5. až 8. roku, zatiaľ čo štepené sadenice začínajú rodiť v 3. až 4. roku. Plody zo sadeníc sa môžu líšiť veľkosťou a chuťou, takže z očkovaných rastlín sa budú rodiť predvídateľnejšie plody. Podobne ako vlašské orechy, aj pekanové orechy potrebujú na správne opelenie dvojicu opeľovačov, preto vysádzajte dve rôzne odrody. (Spolupracujte so susedom!) Opeľovanie vykonáva vietor.

Koža je tenká a ľahko sa porušuje. Pekanové orechy sú podlhovasté, oválneho tvaru, jadro orecha dobre vypĺňa tenkú škrupinu, má príjemnú sladkastú chuť a zvláštnu vôňu. Obsah orechov, vitamínov a minerálnych látok je podobný ako v tradičných vlašských orechoch a mnohí ho považujú za chutnejší.